Během několika společných brigád jsme vyřezali další náletové dřeviny. Ty jsme následně zkrátili na přibližně stejnou délku a naskládali ve vlnách mezi louku a záhony. Vznikl tím designově zajímavý, optický a hlavně funkční předěl.
Takto naskládané “mrtvé dřevo” je nepostradatelnou součástí ekosystému a plní v naší zahradě hned několik funkcí:
- Poskytuje domov mnoha organizmům, například zde mohou najít útočiště některé druhy včely samotářky, které si do chodbiček nanosí pyl, nakladou svá vajíčka, larvičky se zde zakuklí - zavíčkují chodbičku ve dřevě a vylíhnutí dospělci pak fungují v zahradě jako opylovači. A nebojte se, takové včely nejsou nijak nebezpečné.
- Mrtvé dřevo poskytuje biotop pro mnoho druhů různých živočichů, bakterií, hub, lišejníků a nižších i vyšších rostlin, neboť jim tato hmota poskytuje jak životní prostor, tak i úkryt a zdroj potravy. To platí především pro plazy, obojživelníky, ptáky, netopýry a další savce.
- Pohlcuje vodu - když zaprší, dřevo nasákne a během horkých letních dnů pak voda zvlhčuje okolí.
- Rozpadem dřeva vzniká v jeho okolí kvalitní substrát
- Tlející dřevo umožňuje vývoj bezobratlých živočichů, kteří jsou na něm závislí. Mezi ně patří jak hmyz, tak i roztoči, chvostoskoci, měkkýši, žížaly, ale také stonožky, mnohonožky nebo mravenci.
- A v neposlední řadě chrání úrodu ve své bezprostřední blízkosti před silným větrem.