Vzpomínky z roku 2023

Publikováno: 21.01.2024

Článek přináší částečné shrnutí událostí za minulý rok v naší komunitní zahradě.

V minulém roce jsme dosáhli dalšího dílčího postupu. Prvním krokem bylo zahájení revitalizace přední části zahrady, kde jsme úspěšně odstranili veškerý nepořádek, který se zde hromadil několik let. Zároveň jsme u vstupu do zahrady začali vytvářet zpevněný povrch. Tento prostor bude sloužit jako zázemí pro setkávání členů komunity, dobrovolníky a další návštěvníky zahrady.

Likvidace odpadu proběhla i v další části zahrady. Za pomocí strojní techniky na místě došlo k terénním úpravám a důkladnému vyčištění, díky kterému je nyní prostor připraven pro výstavbu vyvýšených záhonů. Vyvýšené záhony budou ideální především pro zájemce s omezenou pohyblivostí, jedná se zejména o seniory a invalidní osoby.  

Podařilo se nám vykácet převážnou většinu náletových dřevin. Mnohé z nich prorůstaly skleníky a dosahovaly do výšky až 15. metrů.  To nám umožňuje otevřít prostor pro další aktivity spolku.

V rámci údržby pozemku jsme také vrátili do původního stavu prostor pro kompostování. Nachází se uprostřed pozemku a díky němu můžeme efektivně zpracovávat organický odpad, který dále poslouží jako hnojivo do záhonů. Opravili jsme také okno ve vnitřních prostorech a provedli částečnou opravu starých dveří u skleníků. Vnitřní prostory jsou celkově poměrně zanedbané a tak jsme v průběhu celého roku postupně prováděli drobné opravy ( Okna, zámky u dveří atd.)

V našem původním záměru byla oprava skleníků. Tento úkol se nám podařil splnit jen částečně. Kvůli finanční a fyzické náročnosti jsme věnovali energii do vybudování venkovního komunitního prostoru. Samotná oprava skleníků bude vyžadovat spoustu další práce a finančních prostředků v příštích letech.

Celkově je projekt velmi náročný. Naprosto klíčovou roli sehrávají dobrovolníci, kteří věnují svůj volný čas a energii do celkové revitalizace prostoru. Počet dobrovolnických hodin přesáhl v minulém roce více než 700 hodin.

V letošním roce budeme nadále pokračovat v naší iniciativě. Zároveň v zahradě plánujeme první workshopy a přednášky. Těšíme se a děkujeme všem našim příznivcům za důvěru a podporu v našem úsilí.

 

 

Zpět na všechny novinky

Kontaktujte nás. Těšíme se na spolupráci.

Komunitní centrum Perspektivní Chrudimsko, z.s.

Adresa

Chrudim III, Palackého třída 65 (mapa)

info@zahradavemeste.cz

11748699

Spisová značka: L 13827 vedená u Krajského soudu v Hradci Králové

Váš prohlížeč (Internet Explorer) je zastaralý.

Již nevydává pro systém Windows žádné aktualizace. Stáhněte si jeden z těchto aktuálních, svobodných a vynikajících prohlížečů: